Jei staiga taptumėte savo ateities dizaineriais, kur panaudotumėt savo energiją ir laiką?, paklausė psichiatras Robert’as Waldinger’is.

80 proc. žmonių atsakė – tapčiau turtingas. 50 – tapčiau įžymybe.

BET.

Harwarde 75-rius metus nuo jaunystės iki senatvės buvo tiriami žmonės. Tyrimu buvo siekiama pagaliau išsiaiškinti – kas gi iš tikrųjų įtakoja žmogaus laimę ir sveikatą.

Tyrimui buvo sudarytos dvi grupės – viena iš Harvardo studentų, kita – iš pačios prasčiausios Bostono mokyklos skurdžiams mokinių. Kas du metus 724 tiriamiesiems reikėjo atsakyti į anketos klausimus apie savo gyvenimą, su jais kalbėta ir jų namų svetainėse, bendrauta su jų šeimos nariais ir bendradarbiais, atliekami medicininiai tyrimai, padaryti kasdienininio gyvenimo epizodų įrašai. Nuo 1938 m. tyrimo pradžios šiandien liko gyvi 60 tiriamųjų. Taigi, tyrimas tęsiasi ir dar pradėtas visai naujas viso gyvenimo tyrimas -bus tiriami 2000 tiriamųjų vaikų.

Taigi, kas jiems nutiko.

Vieni pasiekė aukštumų (tiriamųjų tarpe buvo net vienas prezidentas).

Kiti – susirgo alkoholizmu, šizofrenija ar mirė anksčiau laiko.

Vieni uždirbo daug pinigų, kiti ir toliau skurdo. Kai kas tapo įžymybe, dauguma – liko “pilka mase”. Kai kurie Bostono mokyklos auklėtiniai perkopė visus socialinius laiptelius ir padarė svaiginančią karjerą. Kai kurie iš Harvardo – nusirito į dugną.

Ir viso ilgo darbo, kelių kartų mokslininkų darytas tyrimas pagaliau turi tik vieną aiškų atsakymą – žmogaus laimę, džiaugsmą, sveikatą lemia ne garbė ir pinigai, o SANTYKIAI. 

Geri ar blogi santykiai lemia, kaip žmogus jaučiasi ir kokia jo sveikata sulaukus 50- ties. Geri santykiai leidžia būti laimingesniems, sveikesniems. Geri santykiai apsaugo ne tik kūną, bet ir protą. Tie, kurie turėjo gerus santykius, išlaikė ilgesnę atmintį ir šviesų protą.

O vienatvė žudo. Tačiau vienišesnis žmogus gali jaustis minioje nei vienas su savimi,  juk vienatvė tokia dažna ir santuokoje… Todėl ne parodomieji (“turiu šeimą, vaikų, gimines, draugų”), santykiai yra svarbiausi, bet tikras, šiltas, nuoširdus ir abipusiu pasitikėjimu grindžiamas ryšys. Tyrimas atskleidė, kad konfliktinė santuoka kenkia dar daugiau nei gyvenimas vienam. 

Sena kaip pasaulis tiesa… Tiems 80-čiai procentų žinia ne kokia, nes pinigai juk turi ištaisyti viską ir greitai, o santykiai yra viso gyvenimo darbas, sunkus ir komplikuotas…

Bet jau dabar viskas, niekur nepabėgsi, viskas oficialu. Nustatyta. Taigi, verta investuoti. Geras žodis, atsiprašymas, kava į lovą, vakarienė prie žvakių, pasivaikščiojimas, išklausymas, prisilietimas, komplimentas, šypsena, skambutis…

Taigi, Naujais Metais susikurkime gerų santykių aplinką ir sėkmė ir laimė mums garantuojama !

Rėmiausi

<https://www.ted.com/talks/robert_waldinger_what_makes_a_good_life_lessons_from_the_longest_study_on_happiness

One thought on “Tyrimas: kas daro mus laimingais?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *