II dalis. Tai yra ištrauka iš knygos “Tiems, kurie svajoja parašyti knygą”


Pirmąją dalį rasite čia

Apie ką rašyti?

Idėja gali sklandyti aplinkui jus metų metus ir neduoti jums ramybės: parašyk apie mane, parašyk! Tačiau gali būti, kad jūs norite parašyti knygą, tačiau nežinote, apie ką rašyti. Taip gali būti ir tai dar nereiškia, kad jūs esate nekūrybiški. Taip gali atsitikti ne tik jums, bet ir labai tampriai su literatūra susijusiems žmonėms.

Iš tiesų, gyvenant rutinoje labai sunku surasti, apie ką rašyti. Darbas – namai. Mokykla. Iš kur tos širdį gniaužiančios istorijos, tie nuotykiai ir išgyvenimai, kurių gyvenime nevyksta?

Aš pati susidūriau su šia problema. Kol neišvažiavau iš Lietuvos neturėjau apie ką rašyti. Rašiau dienoraštį, tačiau tekstai buvo skirti ne skaitytojui, o tik terapiniam „išsirašymui“. Tik grįžusi namo ir parašiusi savo pirmąją knygą, kurioje pasakojama emigracijos, meilės ir kelionės į save istorija, pajutau, kad visos idėjos, sklandžiusios pasąmonėje pagaliau rado kelią į mano sąmonės uostą. Svarbu – pradėti. Galbūt tai bus jūsų vienintelė knyga, kurią jūs norite parašyti, o galbūt, kaip ir man, ji atvers kelią kitoms jūsų knygoms.

Jei neturite idėjos, bet norite rašyti, tuomet idėją jums teks „parsisiųsti“ iš gyvenimo.

Kas yra kūrybiškumas?

Tai erdvės savyje atvėrimas. Sukuriant erdvę jūsų galvoje sudaromos sąlygos gimti naujai idėjai. Kūrybiški žmonės kalba apie tai, kad geriausios mintys ateina…nuobodžiaujant. Arba tada, kai galva tuščia. Tuščia, reiškia be Feisbuko, televizijos, kompiuterio.

Nauja idėja yra ne kas kita, kaip dviejų ar kelių senų dalykų kombinacija. Ieškokite senų idėjų kitų autorių knygose ir gyvenimuose ir jas kombinuokite. Pavyzdžiui, obuolių pyragas su alyvuogėmis. Kodėl gi ne? Galbūt tai gali būti jūsų pagrindinės herojės mėgstamas pyragas?

Jei jums kils nauja, originali idėja, nebijokite apie ją kalbėtis. Jos niekas nepavogs, nes idėja tai dar ne kūryba. Kūryba yra idėjos realizavimas ir kiekvienam žmogui ji yra vis kitokia, originali. Duokite vieną temą dešimčiai žmonių ir visi parašys apie ją skirtingai.

Pagrindinė sąlyga – minčių erdvė, o geriausias jo draugas – vientisas, nenutraukiamas kūrybos laikas. Nemažai kūrybiškų žmonių dirba naktimis, nes tik tada niekas negali jų nutraukti. Nelengva įeiti į kūrybiškumo erdvę, nelengva iš jos išeiti, todėl geriau, kad niekas ten būnant netrukdytų.

Pirmajame knygos rašymo etape išoriškai jūs nieko ypatingo neveikiate, dirbate kasdienius darbus, mokotės, bendraujate. Mąstydami apie savo knygą stebite gyvenimą. Stenkitės pastebėti viską, ypač tai, ko nematėte anksčiau. Kasdienis žygis į parduotuvę, kelionė automobiliu ar autobusu, bendravimas su kolegomis ir draugais gali atverti jums labai daug naujų idėjų. Viena žymi rašytoja, pasakodama apie savo pirmąją knygą, pasakojo, kaip kartą restorane ji pamatė po stalu pasislėpusią merginą. Šis vaizdas ją taip sukrėtė, kad ji ėmė galvoti – kodėl ji taip pasielgė? Kas jos gyvenime galėjo nutikti iki šio momento? Iš šio klausimo gimė istorija, kuri paskui buvo užrašyta į knygą, tapusią bestseleriu.

Vienos didelės kompanijos generalinis direktorius skrisdamas darbo reikalais niekada nepirkdavo verslo klasės bilieto ir beveik nesėdėdavo savo kėdėje. Skrydžio laiką jis išnaudodavo kalbėdamasis su  keleiviais. Tokiu būdu geriau jausdavo visuomenės pulsą ir susirinkdavo daug įdomių minčių bei idėjų.

Kasininkė, kuri išbėga iš kasos, kad spėtų nuskenuoti eilės gale stovinčios moters vyną, nes jau be dviejų minučių aštuonios ir tuoj alkoholio nebus galima parduoti. Mergina, iš akių byrant ašaroms lesinanti balandžius viduryje miesto aikštės, kepinant 30 laipsnių karščiui. Vyras su kostiumu, visas permirkęs, gaudantis šokinėjančius fontanus. Kas jie tokie? Kas jiems galėjo nutikti? Kokia jų istorija?

Stebėkite gyvenimą. Paprastus dalykus matykite nepaprastai. Būkite smalsūs ir budrūs.

Algirdo Karaliaus kūrybiškumo patarimai

Norėdami sukurti kažką visiškai originalaus, galite padėti sau eksperimentuodami su tokiomis užduotimis:

Padidinti/pamažinti – pakeiskite objekto kiekį arba dydį. Padarykite jį neįprastu. Pavyzdžiui, bestseleriu tapusios Irenos Buivydaitės pirmosios knygos pavadinimas yra „Šimtas baltų mersedesų“. Ne patys balti mersedesai, bet jų kiekis pritraukia dėmesį. Su neįprastais kiekiais galite žaisti ir sukurti labai įdomių kombinacijų.

Pridėti/atimti – prie jau įprasto objekto pridėkite ką nors, kas jam neįprasta. Pavyzdžiui, kunigas, kuris daro tatuiruotes ar panašiai. Arba profesorius, kuris serga šizofrenija (iš filmo „Nuostabus protas“).

Pakeisti formą – jei pakeistumėte įprastą sąvaržėlės formą, galėtumėte gauti daug objektų: smeigtuką, auskarą, atidarytuvą, ginklą, kabliuką. Arba, pavyzdžiui, pakeitus įvaizdį, kad lieknos moterys yra gražios, galima sukurti labai įdomią istoriją.

Pakeisti medžiagą – pakeitus įprastą medžiagą, iš kurios padaryti dalykai gali atsitikti tai, ko jūs ieškojote. Pavyzdžiui, megzta sąvaržėlė gali nebeatlikti savo įprastos funkcijos, tačiau tapti puikiu dekoro elementu. Arba herojus, kuris šypsosi ir sako komplimentus (malonus žmogus) ir tiesų yra moteris ir dar serijinė žudikė.

Mąstyti pagal analogiją – panaudoti objektą kur nors kitur, nei įprasta. Pavyzdžiui, personažas valgo rūgščias citrinas tarsi saldžius obuolius, tuo sukeldamas visų aplinkinių seilėtekį, arba požeminė uola panaudojama vestuvėms švęsti.

Pakeisti įprastą eiliškumą – jei pirma reikia paimti prekę, o paskui už ją sumokėti, galima pirma sumokėti, o paskui paimti prekę. Arba pirma pavalgyti, paskui pagaminti maistą, ar pirma apsirengti, tada palįsti po dušu (iš filmo „Po pirties“)

Viską daryti priešingai negu prieš tai – čia gali pasitarnauti peripetija. Sujunkite tai, kas neįprasta ir atskirkite tai, kas įprasta. Jei jūsų knygos siužetas vedė link pastatyto namo (pasakojo apie namo statybas) staiga žemę gali užkariauti ateiviai, kurie apsigyvena tame neužbaigtame name…

Ieškokite problemos

Idėjos embrionas yra kasdieninė mūsų problema. Ieškodami idėjos knygai ieškokite problemos. Nors ir sako, kad idėjos trenkia tarsi iš giedro dangaus, tačiau dažniausiai idėja yra atsakymas į mūsų sąmoningai ar nesąmoningai suformuluotą klausimą, problemą. Kitaip tariant, jei norime turėti daugiau idėjų, turime suformuluoti daugiau problemų. Apie ką norite parašyti?

Nebūtina ieškoti istorijų, visada galima rašyti apie save. Juk jūsų gyvenimas yra unikalus ir tai, kas jums nutiko, nenutiko niekam kitam. Ne todėl, kad niekas kitas nemylėjo taip kaip jūs, niekas nekentėjo kaip jūs, nepamatė to, ką matote jūs, bet todėl, kad niekas kitas neužrašys to taip, kaip užrašysite jūs.

Niekas negali parašyti taip, kaip jūs.

Jūsų idėja yra unikali

Knygos idėja, kuri jums atėjo arba ateis, yra unikali ne todėl, kad jos niekas anksčiau nebuvo sugalvojęs, bet todėl, kad jūs ją aprašysite savaip. Nesvarbu, ar ji kilo iš jūsų gyvenimo ar iš stebėjimo, tačiau jūs ją aprašysite kitaip, nei buvo parašyta iki šiol. Niekas nemoka matyti pasaulio taip kaip jūs, lygiai taip pat kaip niekas nėra jūs.

Todėl nebijokite, kad jūsų idėją kas nors pasisavins, ir nesikuklinkite „pavogti“ kito žmogaus idėją.  Idėjos yra bendros. Jos sklando bendroje visatos sąmonėje, todėl dažnai pasitaiko, kad tuo pačiu metu skirtingose pasaulio pusėse du žmonės pasigauna ir įgyvendina pačią idėją. Šis fenomenas vadinamas Šimtosios beždžionės sindromu. Šis pavadinimas gimė Japonijoje, kai buvo pastebėta, jog vienos salos laukines beždžiones išmokius prieš valgant nusiplauti batutus vandenyje, tą patį ėmė daryti beždžionės kitoje salose. Šis fenomenas reiškia, kad kai tam tikras kiekis individų įgyja tam tikrų žinių, atsiranda „kolektyvinis žinojimas“ arba, kitaip tariant, idėjos ima sklandyti ore. Gaudykite idėjas, savinkitės jas, nes idėja yra tik molis. Ką iš to molio nulipdysite, tai bus unikalu ir nepakartojama.

 

One thought on “Tiems, kurie svajoja parašyti knygą

  1. Perskaičiau abi straipsnio dalis. Gavau daug naudingos informacijos. Esu labai dėkinga 👍

    3

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *