Ar jūsų niekada neerzino draugai, šeimos nariai, ar kiti artimieji, kurie nuolat keičia planus? “Pažiūrėsim. Gal. Susiskambinam. Žinai, nieko neišeis. Planai keičiasi.” Pažįstamos frazės?

Jei pažįstamos, sveiki atvykę į efektyvią ir nepamirštamą procedūrą nuo pleiskanų. Po jos jūs galbūt tuoj pat jų ir neatsikratysite, bet suprasite, iš kur jos atsiranda ir išmoksite su jomis gyventi. O tuomet po truputį, žingsnelis po žingsnelio, imsite jas mažinti. Angliškaiflake, vadinami tie, kurie nuolat keičia planus, nepasirodo, paskutinę minutę atšaukia susitarimą. Google vertėjas “flake” verčia “pleiskanos”.  Štai jums ir pleiskanos. Nes juk jie nubyra, kaip pleiskanos. Nelabai mielas pavadinimas, tiesa?

Nelabai mieli ir žmonės.

Ir kaip jie gali būti mieli, kai bendravimas su tokiais žmonėmis trikdo. Nervina. Verčia jus tapti abejingais. “Vėl atšaukė? Na ir kas”, tikinate save. Bandote apsimesti, kad nieko neįvyko, juk  “ne pirmas kartas”. Vadinasi, ir ne paskutinis.

Tačiau kažkas įvyko! Jūsų draugas ar giminaitis negerbia jūsų laiko, jūsų pastangų ir jūsų dėmesio. Jis nepaiso to, kad jam yra palikta vieta ir paskaičiuotas maistas. Nepaiso to, kad be jo stalo žaidimų vakare nesusidaro porų skaičius, nepaiso to, kad jūs visą dieną galvojote apie susitikimą, kuris, galiausiai, neįvyko, palikęs jus nusivylusį ir nelaimingą, tačiau garsiai kartojantį “nieko tokio, kitą kartą!”.

 Ir ką jums su tais  “pleiskanotojais” daryti? 

Turite tokias išeitis:

  1. Niekur jų nebekviesti, eliminuoti iš kviečiamųjų sąrašo, bendrauti tik e-mailais ir telefonu.
  2. Kviesti, bet jais nepasikliauti, nes vis tiek, greičiausiai, neateis.
  3. Nutraukti draugystę ir nebesinervinti.

Arba:

Paklausti: Kodėl? Kodėl jie taip elgiasi?  

Psichologijos profesorius Brentas W. Robertsas iš Ilinois universiteto sako, kad žmonės, kurie nuolat “nubyra” nuo įsipareigojimų, yra vienareikšmiškai siejami su sąžiningumo trūkumu. Sąžiningumas yra asmenybės bruožas, kuris lygiomis dalimis susideda iš:

Darbštumo
Impulsų kontrolės
Organizuotumo
Atsakomybės
Sąlygiškumo

Sąžiningas ir sąmoningas žmogus gyvenime sugeba priimti teisingesnius sprendimus, jis nesiblaško, todėl, galiausiai, gyvena ilgiau ir sėkmingiau. Jis yra produktyvus ir efektyvus visose gyvenimo srityse: profesinėjė, asmeninėjė ir visuomeninėjė.

Psichoterapeutas Stevenas Berglas sako, kad “pleiskanotojai” paprastai visai nemoka planuoti ir dažnai prisiima daugiau, nei turi laiko viskam padaryti. “Dauguma žmonių perdeda savo galimybes ir tai yra griaunantis elgesys” , sako jis.

Dažnai tokie žmonės bijo konfliktų ir atsakymo “ne”. Jie sutinka su viskuo, visur ruošiasi dalyvauti, priima visus pasiūlymus, o tik paskutinę minutę “nubyra”. Arba pažada ateiti daug kur, o paskui išsirenka sau priimtiniausią variantą. O kas keisčiausia, nepaisant nuolatinio jų byrėjimo, jie yra nuolat kviečiami. Paprastai “pleiskanotojai” yra malonūs, nekonfliktiški, diplomatiški, draugiški, mieli žmonės. Tokius norisi kviesti, jie pagyvina renginį, jei tik…jame dalyvauja.

Tačiau toks elgesys griauna ne tik “pleiskanotojus”, bet ir juos supančius žmones. Jis kerta pasitikėjimą, draugai ir artimieji niekada nežino, kas jam šaus į galvą.

Žurnalas “Psichologija šiandien” (Psychology today) rašo, kad naujosios technologijos tik dar labiau padeda tapti “pleiskanotojais”. Tiek organizavimas, tiek dalyvavimo patvirtinimas ir  atšaukimas niekada nebuvo toks lengvas. Viskas daroma mygtuko paspaudimu ir tai nereikalauja jaustis nepatogiai, kaip kalbantis tiesiogiai. Galima net nepateikti atšaukimo priežasčių. Technologijos padeda save įtikinti, kad niekam nieko blogo nepadarėte, juk tik palietėte savo išmaniojo ekraną, reiškiantį įsipareigojimo atšaukimą, ir tuoj pat lekiate toliau.  Tai atrodo taip paprasta, kad net neturėtų niekam sukelti nepatogumų. Tyrimai rodo, kad 43 procentai 18-24 metų jaunuolių savo dalyvavimą yra atšaukę socialiniuose tinkluose (Badoo).

Tačiau tik kada nors organizavęs žmogus žino, kaip vieno žmogaus dalyvavimas ar nedalyvavimas gali išgelbėti ar sužlugdyti renginį.

Yra ir gerų žinių. Gera žinia yra ta, kad beveik visi “pleiskanotojai” tai daro nesąmoningai. Toks elgesys nėra nukreiptas prieš jus asmeniškai, jie tai daro ne todėl, kad nori jus įžeisti ar pažeminti. “Šie žmonės yra šiek tiek labiau egocentriški, nei kiti, ir jie retai patys atsiduria organizatoriaus vaidmenyje”, sako  Vašingtono Georgetaun universiteto psichologė Andrea Bonior.  Nepatyrę,  ką reiškia būti organizatoriumi, jie negerbia kitų laiko, pastangų, jie nesupranta, kad sugadino kažkam vakarą. Jie gali prigalvoti šimtą priežasčių, kodėl negali dalyvauti, tačiau tikroji atšaukimo priežastis dažniausiai būna nuovargis, tinkamos nuotaikos nebuvimas, tiesiog tinginystė. Arba geresnis pasiūlymas.

Kita gera žinia: kaip ir geras vynas, taip ir “byrantys” draugai su laiku turi polinkį subręsti. Tam jiems reikia suprasti savo trūkumus, ugdyti stiprią savikontrolę. O čia galite padėti jūs. Jei jaučiate, kad tas žmogus tai daro ne specialiai, nebandydamas jumis manipuliuoti ar parodyti savo viršenybę, jūs galite jam padėti.

Juk visuomenės laikrodis sukurtas taip, kad atsakomybė jo sraigteliams yra neišvengiama. Tokiu būdu jie labiausiai kenkia ne jums, o patys sau. 

Kitaip tariant, žmonės turi kontroliuoti savo neracionalų elgesį dėl pačių savęs. Suprantama, retas kuris mato savo trūkumus iš šono, todėl čia būtina akistata. Tik jokiu būdu “pleiskanotojų”  nekaltinkite, nesityčiokite ir nepriekaištaukite. Dar blogiau – neapsimeskite, kad viskas gerai. Problemos ignoravimas dar neišsprendė nei vienos problemos.

Psichologė Andrea Bonior pataria kreipti pokalbį į tai, kad jūs vertinate savo draugą ar šeimos narį. Jį branginate ir mylite, tačiau jo elgesys jus skaudina.  Jis jus verčia pasijusti nuvertintu ir sutrikdo jūsų gyvenimą. Paprašykite jo daugiau to nedaryti. Įtikinkite būti su jumis atviru: jei jis dėl kažkokių priežasčių iš anksto nenori dalyvauti jūsų organizuojamame renginyje, įtikinkite jį, kad neįsižeisite, jei jis nepažadės ateiti. Juk dažnai nuolatinis planų atšaukimas slepia gilesnę problemą: depresiją ar socialinį nerimą. Būtinai pagirkite (be ironijos!), kai jis neatšaukia planų ir ateina laiku. Pagrindinė ir pati efektyviausia jūsų pagalba, anot A. Bonior,  yra geranoriškumo rodymas, bet ne kritika.  Visa tai padės išsaugoti iš išvystyti gražius santykius su nuostabiais žmonėmis.

O juk dėl to verta pasistengti, tiesa?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *