Turiu aš tokią knygą. Vadinasi „Another dimension. You have to see it to believe it“. Joje – formų ir spalvų kratinys. Tai iš pirmo žvilgsnio. Tam tikru būdu pakeitus akių fokusą, kiekviename puslapyje išryškėja gražiausi paveikslai.
Apie tai man yra ir Neringos Abrutytės poezija.
Perskaityti šiuos eilėraščius reikia kodo. Panašiai kaip Tarkovskio filmuose – žiūri, matai kažką, ko nesupranti, bet negali atitraukti žvilgsnio. Kai protas nepriima, o kitos juslės – traukia. Kas ten taip traukia? Reikia sužinoti. Perkelti tai į proto lygmenį.
Pradžioje skaičiau tyliai. Galvojau, na ne, tikrai, poezija – ne man. Nieko nesuprantu. Apie ką? Kur mintis? Tik formų ir spalvų kratinys.
Tada, norėdama parodyti, ką skaitau, perskaičiau vieną eilėraštį dukrai. Garsiai. Ji mokosi mokykloje teksto suvokimo, taigi buvo gera praktika suprasti, kur mintis. Ir tada įvyko reikalingas fokuso pasikeitimas. Skaitant garsiai eilėraštis nuskambėjo visiškai kitaip. Jis ėmė skambėti!
Skaitant grasiai netikėtai atsirišo ritmas ir prasmė. Radusi žiūrėjimo kampą, jau visai negalėjau atsitraukti. Neėmiau jokios grožinės knygos, nieko nesimokiau (kaip rašyti), tik skaičiau.
Toksss… visiškai autentiškas kalbėjimas nesistengiant įtikti ar kažką pasmerkti. Be neapykantos. Be pompastikos. Ne egzaltuotas. Kitoks. Savotiškas. Iš vidaus. Tikras.
Pamačiau ir personažą, ir jo augimą. Vos ne kaip romanas, su emocijų potvyniais ir atoslūgiais, klystkeliais ir laimės akimirkomis. Tik parašytas eilėmis, o skaitomas su kodu.
Vienas mane net pralinksmino:
tinka apgedusių ar pažeistų plaukų nutriušusių
tuos plaukus matyt bus apkramtęs alkanas triušis
arba pusalkanis gerina plaukų be dažomųjų medžiagų
struktūrą nežinau kuris mano plaukas įtrūkęs o kurį
pasiutusį po trijų penkių minučių išplauti drungnu
plaukai žymiai sako geriau pasijutę mano tel. numeris:
keturi šeši du du devyni du
o skaičius visų mano galvos plaukų ne- pri-si-me-nu-
O šitas mano mylimiausias:
Ir (maudantis jūroje)
jaučiu – tirpsta
kūnas ir
tai kas prikimšta nereikalingo
(ištirps)
lyg nuo mano
vardo liktų
liekna priesaga -inga, ir
mano kūnas mano vardas
mano miestas ir
ir, ir
(ne–ri)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *